Quantcast
Channel: motocykle 125: Opinie, dane techniczne, forum Jednoślad.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 225

Docieranie nowego motocykla 125 ccm: 5 zasad, których warto przestrzegać

$
0
0

Czy docieranie skutera/motocykla 125 ccm różni się czymś od np. 50 ccm czy 300? Różnice nie są aż tak duże, bowiem zasady obchodzenia się z nowym sprzętem pozostają te same, jednak inna jest ich skala. Przypomnijmy dzisiaj podstawowe wskazówki.

1. Pokora i cierpliwość. Bez względu na pojemność i ilość kół/cylindrów/zaworów. Stosuj się do zapisów instrukcji obsługi oraz harmonogramu wymiany oleju. Pamiętaj o delikatnym traktowaniu silnika manetką gazu. To samo tyczy się sprzęgła, hamulców i opon. Cierpliwie przejedź pierwsze 1000 km przy ograniczonym korzystaniu z mocy motocykla czy skutera.

2. Nie jest prawdą, że współczesne silniki są docierane w fabrykach. To mit w którym jest jednak ziarno prawdy. To skrót myślowy mówiący o tym, że współczesna technologia pozwala tworzyć elementy silnika oraz jego osprzętu z tak dużą precyzją, że wewnątrz jednostki nie powstają tak duże siły tarcia. To nie zwalnia nas z rozsądnego traktowania nowego serca jednośladu.

3. Te same proporcje. Zalecenia producentów jednośladów “z grubsza” brzmią podobnie: Przez pierwsze 1000 km nie odkręcaj gazu do końca, używaj tylko 2/3 mocy silnika. To prawda – gwałtowne przyśpieszanie, albo jazda z prędkością maksymalną nie jest najlepszym sposobem na powitanie nowej maszyny w swojej stajni. Tyczy to zwłaszcza silników 125 ccm chłodzonych powietrzem. Tutaj niezwykle łatwo, zwłaszcza latem podgotować nowy silnik. Jednostka na dotarciu jest bardzo wrażliwa na zbyt wysokie temperatury. W 50 ccm zdecydowanie łatwiej jest zdiagnozować przegrzanie serca pojazdu, bowiem wszelkie utraty mocy drastycznie wpływają na osiągi. W mocniejszych jednostkach efekt ten jest mniej wyraźny.

4. Unikaj pracy na postoju, jeśli Twój motocykl, albo skuter 125 jest chłodzony powietrzem. Większy silnik i moc to większa produkcja ciepła, nawet na wolnych obrotach. Poprzez brak ruchu powietrza trudno jest odprowadzać nadmiar gorąca na zewnątrz. W pojazdach z klasyczną chłodnicą układ może nas zaalarmować zawczasu – kontrolką, wskaźnikiem temperatury cieczy, albo włączeniem wentylatora.

5. Kontroluj stan techniczny nowej maszyny. Rozkręcanie się osprzętu i wyposażenia nowego moto to nie tylko domena najtańszych sprzętów. Również i te markowe po kilkudziesięciu kilometrach będą wymagały dokręcenia czy regulacji poszczególnych elementów – w końcu muszą się one ułożyć. To samo dotyczy płynów eksploatacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w początkowej fazie eksploatacji sprawdzać olej/płyn hamulcowy czy chłodzący co 100 km.

Czytaj więcej na: http://www.skuterowo.com/


Viewing all articles
Browse latest Browse all 225

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra